Smear kadınların servikal kanser (rahim ağzı)  ya da kanser öncüsü taranmasında kullanılan bir testtir . Smear, prekanseröz ya da kanseröz lezyonları  tedavi edilebilecekleri aşamalarda yakalamayı sağlar.

 

Smear testi nasıl yapılır?

Smear testi ağrısız ve basit bir işlemdir. Test adet (regl) döneminde yapılmamalıdır, en iyi zaman adetten 10-20 gün sonrasıdır. Önce rahim ağzının  görülebilmesi için, vajinaya bir muayene aleti yerleştirilir. Ardından küçük bir fırça rahim ağzına sürülerek hücre örnekleri toplanır ve cam üzerine yayılır. Patolog tarafından hücreler mikroskop altında incelenerek anormal gelişim olup olmadığına bakılır. Asıl hedef olası bir kanseri saptamanın bir yanı da kanser olmayan ancak kansere dönüşüm olasılığı olan ve tedavi edilebilen “prekanseröz” lezyonları yakalamaktır. Testin pozitif olması yani farklı hücreler içermesi durumunda hekim HPV testi ve kolposkopi isteyebilir.

Smear alınmadan önce 48 saat içinde cinsel ilişkiye girilmemiş olması, vajinanın yıkanmamış olması, vajina içine krem gibi uygulamaların yapılmamış olması gereklidir. Genital enfeksiyon varsa önce tedavi edilmeli daha sonrasında smear alınmalıdır.